Vėdinimas
Šiuolaikinių namų atitvarinės konstrukcijos, langai bei durys yra pernelyg sandarūs, jie puikiai izoliuoja šilumą dėl to patalpos natūraliai nebesivėdina. Atsiranda idealios sąlygos atsirasti pelėsiui, drėgmei (rūbų džiovinimas uždaroje patalpoje, maisto ruoša, drabužių skalbimas, kambarinių augalų auginimas), bakterijoms ir grybeliui (naminiai gyvūnai), dėl žmogaus veiklos kaupiasi CO2 ,įvairūs teršalai (buitinės chemijos naudojimas, tabako dūmai, kuro deginimo įrengimai, židiniai ir t.t.), medžiagos, kurias išskiria baldai, dažai, sintetinės dangos, buitinė technika ir pan. Gerai izoliuotame pastate be vėdinimo arba su nepakankamu vėdinimu nuolat būnantys žmonės dažnai skundžiasi įvairiais negalavimais: galvos skausmais, alerginiais susirgimais, nemiga, nedarbinga nuotaika. Tam, kad oras patalpoje būtų švarus ir kokybiškas, jis neturi užsistovėti, todėl būtina blogą orą šalinti, o į patalpą paduoti šviežią. Gyvenamosiose patalpose oras turi būti pakeičiamas maždaug kas keturias valandas . Tad vėdinimo sistemos - neatsiejama statinio dalis.
Vėdinimas skirstomas į kelis būdus:
• natūralus vėdinimas;
• mechaninis vėdinimas.
Vėdinimo sistemos paskirtis – pakeisti užterštą orą švariu, pašalinant jį per ištraukiamąją vėdinimo sistemą ir tuo pat metu įtraukiant į patalpą gaivų orą iš lauko.
Natūralus vėdinimas ir jo trūkumai
Paprasčiausias statinių vėdinimo būdas – natūralus, kai oras į patalpas patenka pro pastate esančius plyšius, langus, orlaides, mikroventiliacijos ertmes naujo tipo languose ,duris, pastato angas ir plyšius ar specialiai tam įrengtas angas. Tokie kanalai paprastai įrengiami tualete, vonios kambaryje ir virtuvėje Lietuvoje dažniausiai ir naudojamos natūralios traukos vėdinimo sistemos, kai šiltas panaudotas oras kyla į viršų ir pašalinamas per ištraukimo angas ir ortakius., o į žemutinę patalpos dalį oras skverbiasi iš lauko.
Yra klaidinga daugumos nuomonė, kad užtenka įrengti natūralius vėdinimo kanalus. Jūs turėsite tik oro ištraukimą. Tačiau ši sistema negalės veikti jei nėra oro padavimo. Anksčiau oras patekdavo per langų bei durų nesandarumus. O dabar, įsirengus ypač sandarų namą, vėl tenka griebtis pasenusio vėdinimo būdo: darinėti langus, naudoti orlaides arba langų mikroventiliacijos režimą. Atidarius langą į patalpas patenkantis oras bus nešvarus (ypač gyvenant mieste prie judrių gatvių), patenka vabzdžiai, dulkės, žiedadulkės, o kur dar triukšmas. Šaltuoju sezono metu vėdinant patalpas patenkantis oras nesušildomas, o tai negerai, nes šaltas oras greit atšaldo visą patalpą. Taip patiriami energijos nuostoliai. Taip pat gali susidaryti šaltas skersvėjis, skatinantis ligas ir peršalimus. O vasarą,, kai lauko temperatūra susilygina su patalpų temperatūra, oras praktiškai nustoja judėti ir patalpas vėdinti įmanoma tiktai kai lauke yra vėjas. Ir apskritai, atidarius langą beveik neįmanoma sureguliuoti patenkančio oro kiekį, todėl patalpos vėdinamos per daug arba dėl kokių nors priežasčių tenka uždaryti langą dar pilnai jų neišvėdinus.
Statybos savikainos toks vėdinimo būdas beveik nepakeičia, tačiau labai keičia išlaikymo sąnaudas eksploatuojant patalpas. Vien tik įvertinus šilumos kiekį, išeinantį per vėdinimo kanalus, paaiškėja, kad sutaupius šią šilumą, vėdinimo sistema atsipirktų per 6-10 metų.
Reikėtų paminėti, kad rąstiniuose namuose ventiliacija vyksta natūraliai, nes kvėpuoja pats medis, tačiau pakankamas šviežio oro kiekis nėra užtikrinamas. Kito tipo (skydiniuose, karkasiniuose) mediniuose namuose vėdinimas yra tiesiog būtinas.
Mechaninis vėdinimas
Mechaninis vėdinimas - oras tiekiamas ir šalinamas iš patalpų priverstinai, ventiliatorių pagalba. Mechaninės vėdinimo sistemos skirstomos į dvi grupes:
1. ištraukiamąsias ( šalina panaudotą orą),
2. tiekiamąsias ( tiekia lauko orą, kuris, reikalui esant, gali būti išvalytas ir pašildytas ).
Priešingai negu natūraliu vėdinimo būdu ,mechaninių sistemų pagalba tiekiamas į patalpas oras filtruojamas, jis sušildomas arba atvėsinamas iki reikiamos temperatūros, parenkamas reikiamas oro kiekis, kuris tiekiamas nepriklausomai nuo lauko oro temperatūros svyravimų ir kuris vėliau, pagal pageidavimą, gali būti reguliuojamas sklendžių, ventiliatoriaus greičio arba laiko relės pagalba.
Tačiau ir ši sistema turi keletą trūkumų:
• įrengimas nemažai kainuoja
• veikdamos jos skleidžia triukšmą
• jos naudoja elektros energiją, už kurią paskui reikia mokėti
• reikalingas didesnis plotas kuriame montuojami įrenginiai
Rekuperacinės vėdinimo sistemos
Tiems, kurie turi pakankamai lėšų ir kurie nori turėti idealias sąlygas patalpose, su pastovia temperatūra, norminiu drėgnumu, kokybiškai išvalytą nuo aplinkoje esančios taršos, orą, geriausias būdas įsirengti mechaninę patalpų ventiliaciją su rekuperacija.